Носителят на Нобелова награда за икономика Ангъс Дийтън коментира, че навлизането на роботите в нашето ежедневие е много по-страшен процес от глобализацията и ще застраши повече работни места.
Пред Financial Times той споделя: "За мен глобализацията не е първостепенна заплаха и не приемам теориите, че зарази нея милиони хора са обречени на бедност. Тази тревога не може и наполовина да се сравни със заплахата, която ще дойде от сферата на роботиката".
И добавя: "Трудно ми е да си представя, че Марк Зукърбърг подобрява живота на който и да било като на практика обогатява себе си чрез Facebook. Но имам напълно различно отношение към новостите, свързани с автономните автомобили, например".
От Белия дом също дойде предупреждение, че Изкуственият интелект и роботите биха могли да оставят милиони хора без работа от индустриалния сектор и имат потенциала да увеличат социалното неравенство.
От Световния икономически форум пък прогнозираха "Четвъртата индустриална революция" в началото на тази година, имайки предвид отново навлизането на автоматизацията и роботите, които се очаква да донесат промяна за световната икономика.
Очакванията на експертите са над 5 милиона работни места да бъдат закрити до 2020 година, като в проучване на Университетите Citi и Oxford се твърди, че около 77% от позициите в Китай са застрашени и 57 на сто от тези в развитите пазари.