България има предимства като бизнес дестинация

За да можеш да оцениш и опознаеш една страна и култура, трябва да си абсолютно открит, скромен и да умееш да слушаш – само така можеш наистина да видиш красотата на една нация, коментира г-н Стайн-Ерик Велан, изпълнителен директор на Теленор България.

Роден е през 1965 г. в Осло, Норвегия. Завършил е „Маркетинг мениджмънт“ и „Маркетинг“ в BI Norwegian Business School. Стайн-Ерик Велан започва кариерата си в банковия сектор, а после работи и в сферата на финансите. Бил е част от Cap Gemini  качеството си на директор Маркетинг и бизнес развитие.

Преди да се присъедини към Теленор България, Велан е ръководил мобилните операции на Telenor Норвегия. Той притежава значителен опит в страните от Централна и Източна Европа, като е управлявал Telenor Сърбия в продължение на две години и половина по време на важни промени в компанията. Работил е и като управляващ директор на Uninor (Индия) по време на самия старт на оператора, а също така е оглавявал дирекцията за корпоративни продажби на Telenor в Норвегия. Женен, с две деца.

Господин Велан, чудесна инициатива беше стартирането на програмата OpenMind за професионално развитие и социална интеграция на хора с увреждания. Защо тази програма е значима за Вас? Разбрахме, че тя се изпълнява и в други страни. Какви резултати са постигнати в чужбина? Какво цели програмата в България?

Програмата за професионално развитие и социална интеграция на хора с увреждания Open Mind бе създадена за пръв път в Норвегия преди 19 години. До момента, в инициативата са участвали повече от 200 души, като близо половината от тях впоследствие са назначени на постоянна работа в Теленор или в други компании. България е четвъртата държава, в която въведохме програмата, след нейния успешен старт в Норвегия, Швеция и Пакистан. Горд съм, че успяхме да го направим, тъй като искрено вярвам, че тя може да допринесе за реална промяна в отношението към хората с увреждания и да покаже, че те са ценна част от нашето общество. Като социално отговорна компания, Теленор се стреми да допринася за икономическото и социално развитие на обществото във всяка от държавите, в които оперира. Един от общите проблеми за всички страни, в които присъстваме, е високото ниво на безработица сред хората с увреждания, независимо от тяхното образование, професионална квалификация и амбиция за развитие. Според официалната статистика на Европейската Комисия, 90% от хората с увреждания в България в активна трудова възраст са безработни. Ето защо представянето на програмата Open Mind в България не бе случайно – ние знаехме, че тя има голям потенциал да повлияе позитивно на средата. Тази програма създава възможности за всички ангажирани страни. Участниците в нея имат шанс да натрупат професионален опит, компанията има достъп до качествени кадри, а обществото печели от наличието на повече активни данъкоплатци и от социалната интеграция на хората с увреждания. Open Mind е дългосрочна инициатива на компанията, която тепърва ще се развива. В България Теленор вече посрещна първите петима участници, които започнаха работа в различни отдели в компанията. Open Mind ще се провежда всяка година, като в рамките на програмата планираме да наемаме до пет служители с увреждания.

Работната среда е силно важна за продуктивността на служителите. Разбрахме, че в централата на Telenor е въведена иновация в организиране на работното пространство – OpenSpace. Разкажете ни за това въведение и за ползите от него.

Идеята на проекта беше да създадем модерна, отворена и мобилна работна среда, която да отговаря на нашата корпоративна култура и ценности. Нашият подход се основава на възприятието за пълна мобилност.  В Теленор нямаме фиксирани работни места, всеки служител може да работи от мястото, което харесва, и където се чувства добре. По този начин служителите имат свободата сами да изберат своето работно място за деня. В компанията имаме също така различни видове зали за срещи, социални зони, стаи за концентрация, удобни кухни и др. Освен това, насърчаваме служителите си да работят от вкъщи, като това спомага за по-доброто управление на професионалния и личния им живот. Всичко това дава редица възможности на служителите и пести време за работните процеси в компанията. В днешно време бързината определя и твоя успех.

Вашето мнение относно това, как България може да се превърне в топ бизнес дестинация. Какви са предимствата на страната? Направете сравнение с опита Ви в други страни.

Щастлив съм, че имам възможност да работя в България и честно казано се чувствам много добре тук. Мисля, че България има редица предимства като бизнес дестинация – например благоприятната данъчна среда и стабилното икономическо развитие. Като член на Европейския съюз, вие тепърва ще се развивате и ще растете по отношение на инфраструктура, стопанство, производство и туризъм. България е красива страна с уникална история и природа. Нещо повече, вие имате талантливи и висококвалифицирани кадри, особено в сферата на информационните технологии. Ние споделяме обща култура и религия и сме част от едно европейско семейство. Идвайки тук, ние нямахме никакви трудности да приложим нашите ценности и принципи на работа. А това, повярвайте ми, е изключително важно, за да правиш успешен бизнес. Понякога културните различия могат съществено да затруднят работните процеси на глобално ниво.

В България дойдохте с предишен опит в Теленор – какво ви държи в компанията и с какво тя има конкурентно предимство в Европа?

Теленор Груп е международна компания, която присъства в 13 страни в Европа и в Азия. Имаме повече от 190 милиона потребители и над 32 000 служители. Вълнуващо е да работиш за една от водещите телекомуникационни компании в света. Днес ние сме сред лидерите в сектора по индекса „Дау Джоунс“ за устойчивост, а приходите ни възлизат на 107 милиарда норвежки крони. Нашият успех се базира на основните ни принципи и ценности, които всички ние споделяме и прилагаме в ежедневието си. Доволен съм от работата си, защото се чувствам на точното място, споделям същите ценности и имам възможност да градя международна кариера и да се развивам в компанията, придобивайки нов професионален опит и знания.

Кои ще са основните инвестиции на компанията за следващата година?

Рано е да се каже. В момента сме в процес на разработване на стратегията ни за идните няколко години, но със сигурност ще останем фокусирани върху постигането на ръст и създаването на стойност за потребителите.

Една година Теленор в България. За една година какви са вашите лични впечатления за българите и страната ни? Ако трябва да синтезирате тези впечатления в пет думи, кои ще са те?

Аз наистина много харесвам България. Заедно със семейството ми се чувстваме чудесно тук. България има красива природа, а кухнята ви е просто страхотна! Обичаме да пътуваме през уикендите, да откриваме нови места, да прекарваме повече време на открито. Българите ми допадат – вие сте отворени, мили и позитивни хора, с които е удоволствие да се работи. Моите пет думи за България биха били: красота, свобода, природа, топлина, развитие. За да можеш да оцениш и опознаеш една страна и култура, трябва да си абсолютно открит, скромен и да умееш да слушаш – само така можеш наистина да видиш красотата на една нация. България има всичко, а това идва именно от хората.

Реклама

Още от новини:

  • От 11 ноември започват LEADERS OF INFLUENCE AWARDS 2024 на b2b Media

    Leaders of Influence Awards 2024 са най-новото предизвикателство към бизнеса и лидерите на мнение у нас. Годишните награди ще стартират от 11 ноември с кандидатстване, а официалната церемония по награждаване на призьорите във второто издание на конку...

Коментари

Реклама

Представяме ви:

Още съвети: