През 2017 година икономиката на САЩ продължава да е най-голямата в света, като размерът й достига 18 трилиона долара, показват последните данни на Световната банка. Това означава, че тя представлява една четвърт от глобалната икономика.
Зад нея остава Китай с 11 трилиона долара. Третата по големина на брутния вътрешен продукт (БВП) Япония изостава доста зад първите две с размер от 4,4 трилиона долара или с дял от 6% от световната икономика.
На следващите три места са европейски страни - Германия (3,3 трилиона долара), Великобритания (с 2,9 трилиона долара) и Франция (2,4 трилиона долара).
В топ 10 влизат още съответно Индия, Италия, Бразилия и Канада.
Ново изследване на консултантската компания PricewaterhouseCooper обаче показва, че в следващите десетилетия най-големите сили в глобалната икономика ще бъдат различни.
Още през 2030 година Китай ще успее да изпревари САЩ, като "фабриката" на света, заедно с останалите развиващи се страни, ще продължава да отчита по-голям ръст от развитите държави.
На второ място ще застане Индия, а след нея трети ще бъдат Щатите. Япония ще изпадне по-надолу и на нейно място ще бъде Индонезия.
През 2050 година една от силните икономики в Европа - Великобритания, ще падне до 10-то място, а Франция дори ще изпадне от топ 10. Италия от своя страна няма да фигурира и в топ 20, като ще бъде изпреварена от развиващите се икономики, като Мексико, Турция и Виетнам.
Според доклада след малко повече от 30 десетилетия глобалната икономика ще удвои размера си.