Айфеловата кула – един от символите на Париж и Франция, е метална кула с височина 324 м, която се намира в парка Марсово поле във френската столица.
Съоръжението, построено от Густав Айфел като входна арка на Световното изложение в Париж от 1889 г., днес празнува своя 126-и рожден ден. Вижте 10 любопитни факта за кулата: Айфеловата кула е най-високата
сграда в света до 1930 година, когато е построен Крайслер Билдинг в Ню Йорк.
Заедно с антените, тя е висока колкото 81-етажна сграда. Това е най-посещаваният срещу заплащане архитектурен паметник в света. Кулата посреща своя 250-милионен посетител през 2010 година. От тогава насам по стъпалата й се изкачват ежегодно над 8 млн. души. Айфеловата кула има три нива.
До първите две може да се стигне и по стълби, но до последното води само асансьор. За да погледнете от върха й, трябва да се изкачите по 1792 стъпала. Вижте още: В България има повече Айфелови кули, отколкото в Париж Строителството на кулата продължава две години, два месеца и пет дни. Те стартират на 28 януари 1887 г., а кулата е посетена за първи път от официални лица на 31 март 1889 г. В строителните работи участват 300 работници и 50 инженери. Само един от тях загива на обекта.
Срещу строителството на кулата се обявяват много световно известни личности, като Ги дьо Мопасан и Александър Дюма-син. Те смятат, че Айфеловата кула няма да пасва на силуета на Париж, който е граден с векове. Кулата мени височината си в зависимост от времето. Тя може да прибави максимум 8 сантиметра заради разширяването на метала при горещини.
При буря пък може да се наклони най-много 15 см. Конструкцията на Айфеловата кула се състои от 18 038 метални части и 2 500 000 нита. Общата им тежест е 10 100 тона. От създаването си до днес металните части на кулата са били пребоядисвани 17 пъти, или веднъж на 7 години.
В началото тя е била в кафяво-червен нюанс, след което бежово-жълта и накрая бронзова. За боядисването на Айфеловата кула се изразходват 60 тона боя. За да се свърши работата за една година, работят 25 бояджии.
Последното боядисване, стартирало през декември 2001 г., е завършило през юни 2003 г. Хитлер покорява Франция, но не и Айфеловата кула – това е израз, който французите използват и до днес.
По време на Втората световна война, когато немският лидер идва в Париж по време на окупацията, французите лично срязват кабелите на асансьорите, за да го принудят да се качи по стъпалата. Той обаче така и не го прави.