Лектори на SMART WORK – Бъдещето е тук бяха Елена Дречева, изпълнителен директор на „Коника Минолта Бизнес Солюшънс България“, Теодора Петкова, председател на УС и главен изпълнителен директор на „УниКредит Булбанк“, Петър Торнев, директор на Технологичния център на „Аксенчър" в България, и Евелина Славкова, социолог, съосновател на агенция „Тренд“.
Ето и заключенията:
СКОРОСТТА ПРЕДИ ВСИЧКО: В своето представяне Теодора Петкова, председател на УС и главен изпълнителен директор на „УниКредит Булбанк“, очерта ключови принципи на работа в криза за запазване на организационната ефективност на базата на непосредствения опита на организацията, която ръководи. Тези принципи включват критична оценка на отправната точка; контрол върху онова, което е най-важно; къси спринтове между голяма картина и детайлите; приоритет на скоростта над перфекционизъм; и внимание към екипа.
ТЕНДЕНЦИИ НА ПАЗАРА НА КАДРИ: С оглед на съществените размествания на пазара на работна сила и настъпилите бързи промени в модела на труд Евелина Славкова от „Тренд“ представи данни за нагласите и очакванията на кандидатите за работа за работодателите. Оказва се, че работещите у нас поставят на предни позиции честността, иновативността и креативността на желания от тях работодател. Размерът на възнаграждението и възможностите за кариерен успех запазват значимостта си на водещи фактори при наемане на работа, но прави впечатление предната позиция и на желанието за баланс между професионалния и личен живот.
ПРЕДПОЧИТАНИ РАБОТОДАТЕЛИ: Сред най-желаните работодатели в България се открояват глобални компании в секторите на бързооборотните стоки, информационните технологии и горивата, телекомуникационните компании и хранителните вериги, както и държавни компании като Летище „София“ и АЕЦ „Козлодуй“. (за справка виж приложеното проучване)
„Плувайки в морето на промяната, изпитваме остра необходимост от море от данни, които да анализираме и които да ни посочат верния път. Затова представихме актуални тенденции за работодателите у нас и дори генерирахме мнения по време на самата конференция“, посочи Боряна Манолова, председател на УС на СЖББ, и добави: „Формулирахме някои нововъзникнали принципи и обменихме ценен опит от различни бизнес сектори. Вярвам, че тези споделени формати трябва да придобият регулярен характер. Освен много полезни, те са и показателни за това, че солидарността в бизнеса е на път да стане ключова дума.“