Разказите на един журналист
Режисьорът на VICE News Медиан Дайриех прекарал три седмици сам на територията на Ислямска държава. Той описва какво е научил от преживяното преди година.
Двамата въоръжени мъже бяха изненадани да ме видят. Нито един журналист не беше идвал по този начин. След дни на чакане и един неуспешен опит, най-накрая успях да достигна до първия КПП. Той се контролираше от групировката, известна като Ислямска държава (ИД) – разпростираща се на териториите на Ирак и Сирия. Но кои са те? Откъде идват и в какво вярват? Това исках да разбера.
Срещата ми с Абу Джиндал ал-Ираки
Ал-Ираки е бил командир в импровизирана артилерийска бригада, която се борила срещу американците, но все още не била свързана с Ал Кайда. През 2003 г. той е полковник от Републиканската гвардия на Саддам Хюсеин, която е разформирована в резултат на водената от САЩ инвазия в Ирак. По това време ал-Ираки е гладко избръснат и не особено религиозен. Но в резултат на войната хиляди хора като него губят доходите и статуса си. Ето защо много от тях избират военното обучение и грабват оръжията за да се присъединят към съпротивата.
Когато срещнах отново ал-Ираки в границите на ИС, той беше с голяма брада и във всеки аспект от външния си вид – завършен ислямист.
Така са положени основите за раждането на терористичната групировка, която се състои от три основни групи: ИД в Ирак (базирана около бивши иракски военни), елементи на Ал Кайда от Афганистан и сили от Чечения и Кавказ, начело с Абу Омар ал-Шишани. В по-широкия Близък изток обаче, на страната на ИД се присъединяват и бойци от Египет, Йемен и Либия, както и от много други части на света.
Град Ракка
Посещението ми на столицата на ИС Ракка съвпадна с провеждането на военен парад. Преди войната градът е либерален, с голямо християнско население. Хората са излизали през нощта за да пият и пушат. Сега няма музика по улиците, а градът е напълно променен. Тук живеят хора от над 80 националности. Децата под 15 годишна възраст посещават религиозни класове. След 16-годишна възраст, те ходят на военни лагери и се присъединяват към бойците.
По време на престоя ми в Ракка непрекъснато ме съпровождаше медиен екип. Въпреки че ИД е хвалена за качеството на своите видео продукции, всъщност имаше много малко квалифицирани медийни работници между тях. Някои от тях са работили за телевизионни канали, а други бяха чужденци които носеха своя собствен опит. От това, което видях, оборудването им е базисно, а интернет връзката е изключително бавна. Но те компенсират това като работят от понеделник до петък и спят между три и пет часа на денонощие.
Научих, че чуждестранната подкрепа, особено от Либия, е много важна за публикуването на материалите онлайн. Журналист от екипа ми сподели, че една млада жена от Великобритания също им е помагала в продължение на няколко месеца. ИС също така използва основни средства за пропаганда, като например публикуване на онлайн текстове, разпространение на CD-та с филми, както и шофиране на камиони с високоговорители от които „гърмят“ агресивни изказвания.
Първоначално ИД е враждебна към международното медийно отразяване, но тъй като неговите членове са започнали да забелязват голям интерес на света към тях, те решили да основат редица медийни отдели. Също така са създали редакции във всяка област от тяхната „държава“, като всеки медиен отдел е свързан с обителта на местния проповедник.
Дайриех и млад европейски боец, който работи за медийния център в Ракка
Бивш боец от Ал Кайда, присъединил се към ИД, показва своето оръжие с инициалите на Ал Кайда
Доброволци от Мосул се присъединяват към иракската армия за да се противопоставят на ИД, 24 януари 2015 г.