Годишно 1,6 милиона загиват от замърсяване на въздуха

Ново проучване предполага, че замърсения въздух е дори много по - лош отколкото си мислим.

“Въздушният апокалипсис” - черна мъгла, която покри Пекин през зимата на 2012г. и 2013г., събуди гражданското съзнание на хората и хвърли правителството в паника. До тогава информацията за замърсяването на въздуха се събира от сателитни данни и компютърни модели и се определя като ненадеждна.

В отговор на нарастващото недоволство и паника, правителството разработи национална система за следене и анализ показателите на въздуха. Към момента тя разполага с приблизително 1000 измерителни станции, които събират информация за 6 въздушни замърсители, от които са сяра, двуокис, озон и главния виновник - прахови частици. По последни данни се наблюдават 2,5 микрона прахови частици в диаметър. Те са малки частици, които се натрупват в дробовете и причиняват респираторни заболявания. Шестте замърсители са главните причинители на замърсяването, но са слабо свързани с климатичните промени, след като не съдържат въглероден двуокис, който е най-вредният парников газ. Учените от  Berkeley Earth, фондация с нестопанска цел в Америка са разгледали огромния облак от данни, събран от системата за следене на въздуха и са отделили показателите, които изглеждат неточни. Например: отчитанията по скалата с нива на замърсяване, които остават непроменени за дълго време. Резултатът от задълбоченото изследване е цялостна и актуална картина на въздушното замърсяване над Китай.

Годишно 1,6 милиона загиват от замърсяване на въздуха

След обновените данни експертите установяват, че замърсяването е всеобватно. Приблизително 83 процента от китайците са изложени на замърсители, които според американската агенция за защита на околната среда се смятат за нездравословни или вредни за чувствителни хора. Почти половината от населението на Китай се намира в зони с нива на вредни частици от 2,5 микрона в диаметър. Тези показатели са над най-високите допустими за Америка. Замърсяването е много по-силно отколкото сателитните данни предполагаха.

Научният директор на фондация Berkeley Earth, Ричард Мюлер споделя, че дишайки въздух в Пекин това се равнява на пушене на 40 цигари на ден и причинява 1,6 милиона смъртни случаи годишно. Това се равнява на 17 процента от цялостния брой на всички умрели в страната за година. Предишни изчисления, базирани на змърсяването по устието на река Хуай показват 1,2 милиона смъртни случаи годишно.

Изследването дава и малка надежда за подобряване на ситуацията. Срещат се райони с понижени нива на вредни частици във въздуха. Това са предимно южните части на страната. Предполага се, че причината се дължи на обилните валежи и мусони, които прочистват въздуха по време на дъждовния сезон. Забелязват се занижени нива на показателите в големите западни градове като Чунцин и Чънду. Проучване на причината за добрите данни ще бъде първата крачка към понижаване на градския смог в останалите части на страната.

Реклама

Inspiration Hub

 
  • Първа помощ при чревна инфекция през лятото

    Д-р Теа Александрова: По-голяма част от стомашно-чревните инфекции се причиняват от вируси.Д-р Теа Александрова завършва медицина с отличие през 2018 г. Работи в отделението по педиатрия и в спешения педиатричен кабинет към УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: