Всички знаем за определени професии, които със сигурност пълнят дожбовете на практикуващите ги, но има и такива занимания, за които дори не подозираме колко доходни са.
Ето някои от тях:
1. Състезателен инженер
Професията се заплаща в порядъка между 40 и 50 хиляди долара или евро, в зависимост от държавата. И тези цифри са за едва прохождащите в занаята. Онези, които имат повече опит получават около 67 000 долара.
Работата е свързана предимно с автомобилните състезания. Специалистът върши посредническа работа между пилота и механиците. Той получава информация от пилота, анализира данните и взема решения, които да доведат до максимални резултати в състезанията.
2. Етичен хакер
Типичната заплата за тази професия е между 100 и 150 хиляди долара, но “зелените” в занаята получават по около 50 000 долара.
Работата е общо-взето следната – компаниите плащат на етични хакери да проникват в системите им и да предвиждат къде биха били уязвими при истинска атака.
Професионалистите биват наричани още “тесващ проникванията” или “бяла шапка”. За практикуването на тази професия напоследък се изисква образование в сферата на IT, но като цяло не е задължително притежаването на диплома.
3. Гмуркач за взривни вещества
В частния сектор заплатите по света за тази професия са около 100 000 долара, но в държавния са по-ниски.
Служебната характеристика изисква освен квалификация за боравене с взривни вещества, но също и умения за откриването им. Често се налага специалистите да претърсват морското дъно или сухоземни полета, за да открият бомби, мини, гранати и други. В квалификациите за тази професия се изискват умения за дълбоководно гмуркане.
4. Социален инженер
Типичната заплата варира между 80 и 120 000 долара. Възможно е начинаещите да започнат с около 40 000, но възнаграждението непрекъснато расте с натрупания опит и умения.
В трудовата характеристика на социалния инженер влиза изискването да подвежда служителите в дадена компания да “издават” служебни тайни и по този начин да ги подлага на тест. От него се очаква да успее да се добере до чувствителна информация или да получи достъп до мрежи, които са кодирани и достъпът е рестриктивен. Социалният инженер освен психологически подход, трябва да притежава и високи технологични познания и умения. Обикновено се изисква диплома в сферата на IT, но и редица други качества.
5. Частен иконом
Заплатата варира от 100 до 150 хиляди долара, а за начинаещ възнаграждението е около 50 000.
Частният иконом изпълнява твърде разнообразни задължения. Възможно е да бъде извикан, за да подреди гардероба, да сервира на официална вечеря, да послужи на гостите, да резервира ресторант или като цяло да върти домакинството на наелото го семейство.
Не е необходима специална квалификация, но например във Великобритания е от полза, ако сте член на Асоциацията на британските икономи – това ви гарантира VIP клиенти.
Сред негативите на занаята са дългите часове понякога изтощителна работа и ненормираното работно време. Изисква се практикуващите тази професия да имат лоялност, набито око за детайлите и да са изключително дискретни.