В Англия се зараждат притеснения за масово изселване на човешкия капитал след като станаха ясни резултати от референдума за напускане на ЕС. Според глобалният председател на Deloitte няма опасения за бързо преместване на офисите на големите компании от Обединеното кралство в ЕС.
“Мисля, че компаниите разглеждат потенциалното преместване и пренасочване на своите офиси от Лондон в други страни, но те действат с отговорност относно ситуацията. Никой няма да предприеме нещо веднага” споделя Дейвид Круикшанк съобщено в статия на Business Insider.
На 23-ти юни, 51,9% от британците гласуваха за излизане на кралството от ЕС, срещу 48,1%, които предпочетоха Англия да остане член. Избирателната активност беше 72,2% от всичките 47 милиона гласоподаватели, което е рекорд за Великобритания.
От тогава насам пазарите са изключително нестабилни. Паундът спадна до ниво, което последно е било отбелязано преди 31 години. Банки като Morgan Stanley предвиждат, че Brexit може да поведе до 1,5% спад в БВП на страната за следващите 18 месеца.
В същото време хората се притесняват, че това може да означава края на Лондон като финансов хъб и че компаниите за финансови услуги ще изместят офисите си отвъд границите на Англия.
Ричард Гнод, ръководител на отдел Инвестиционно банкиране в Goldman Sachs, не отхвърля възможността за преместване на всичките служители на банката, които са 6 500 на брои в ЕС, след като бе попитан по време на конференцията Times' CEO Summit за плановете на банката след референдума. Компания JPMorgan също споделя, че може да премести една четвърт от служителите си в ЕС. Относно HSBC и Morgan Stanley се носят слухове, че също подготвят преместване на по 1 000 служители извън Англия и макар Morgan Stanley да отхвърля тези слухове, други банки вече съобщиха за евентуални премествания в бъдеще.
Според експертите е прекалено рано да се определи каква ще е реакцията на индустрията.