Седем месеца след като ЕС затвори границите си за голям брои мигранти, Гърция остава домакин за 57 хиляди души потърсили убежище. Много от тях живеят в тревожно състояние на неопределеност в бежанските лагери и на гръцките острови в близост до Турция
Година след като света бе шокиран от гледката на отчаяни мъже, жени и деца блуждаещи из Европа, международното внимание относно тяхното състояние намаля след затварянето на границите, а те останаха в множество си затворени в лагери. Анти-имингантските настроения нараснаха през последната година. Хората, които преминават границите заедно с миграционния поток биват свързани с престъпления и в някои случаи атаки вдъхновени от ИДИЛ или други радикални групи.
Нито проспериращите западно-европейски нации, които мигрантите искат да достигнат, нито Турция, тяхната отправна точка, изпълняват обещанията си за помощ.
Обемът на хората в бюрократична неопределеност най-вероятно ще се увеличи въпреки сделката между ЕС и Турция за решаване на тази ситуация, която влезе в сила от 20-ти март. Макар броят на мигрантите навлизащи в Гърция да е намалял от шокиращите 5 000 на ден за миналата година, стотици са започнали да прекосяват Егейско море след опита за преврат в Турция на 15 юли.
Малко от ресурсите обещани от ЕС в помощ на търсещите убежище са доставени, оставяйки гръцките власти да се оправят сами с огромните хуманитарни и логистични проблеми.
Страните членки на ЕС са изпратили само 27 от обещаните 400 специалисти по бежански убежища и 24 от обещаните 400 преводачи, които трябва помогнат за обработка на исковете за убежище. Към момента 21 000 мигранти са били регистрирани за убежище – 36 000 очакват това да се случи. Планът на Съюза за преместване на десетки хиляди бежанци от Гърция в страни членки също пропадна. Европейските страни са приели само 2 300 бежанци.
Много от лагерите са препълнени, особено тези на гръцките острови, където пристигналите след 20 март мигранти трябва да бъдат задържани преди да бъдат депортирани към Турция. Тази програма е забавена, поради правни пречки и защото Гърция трябва да обработи първо молбите на търсещите убежище. Към момента 468 от 10 000 мигранта, които са пристигнали след като сделката влезе в сила са били преместени. Турските наставници, назначени да помагат с процеса са били уволнени от президента Ердоган след опита за преврат срещу него, което допълнително ще забави депортацията.
Един от резултатите от тази ситуация е, че на остров Лесбос, главната точка за пристигащите от Турция лодки, бежанският лагер Мория е препълнен със сирийци, афганистанци, еритрейци, пакистанци, курди и други, които са пристигнали след споразумението. Макар лагера да е организиран от гръцката войска и полиция и пълен с хуманитарни работници, той се е разраснал и се е пренаселил сред бюрократично задръстване от молби за убежище и кандидатури за европейската програма за преместване.