Упражненията могат да бъдат възприемани и като вълшебно лекарство, което действа чудодейно върху нашия организъм. Независимо дали търсите ободряване, мускулна маса или остър ум, има два вида физически движения, които са най-лесният начин за постигането на тези цели.
Упражненията по аеробика, или с други думи кардио тренировките карат сърцето ви да се активизира и помогат на организма да изхвърли вредни токсини чрез потенето. Тренировките за сила пък помагат на отслабващите с времето мускули мускули да останат във форма.
Колко упражнения трябва да се правят, за да има полза за мозъка ни?Ново проучване сочи, че възрастните хора, които се упражняват по около час на ден, три пъти седмично, имат много по-добри мозъчни показатели от тези, които правят по-малко упражнения или не правят никакви. Ползите от физическите натоварвания включват по-бърза обработка на информация и по-добро представяна на различни тестове за умения като например за управление на времето и концентрация на вниманието.
“Това е доказателство, че човек наистина може да върне обратно часовника при застаряването на мозъка, като си утвърди режим за физически активности”, казва пред MedPage Today Джойс Гомез-Осман, специалист-рехабилитатор от Университета в Маями. Гомез е ръководител на екипа, провел проучването.
Изглежда, че здравият мозък разчита на често движение. Учените твърдят, че има пряка връзка между редовното правене на упражнения с понижаването на риска от деменция, подсилване на основните центрове на паметта и по-добро представяне на когнитивни тестове.