3 съвета за взимане на решение от Нобелов лауреат
Носителят на Нобелова награда за икономически науки, Даниел Кахнеман предлага дълбок анализ на процеса на взимане на решения в неговата книга „Thinking Fast, Thinking Slow“. Това е тема, по която хората рядко се замислят или вярват, че техният подход към взимането на комплекси решения е правилният.

Вашият бизнес е малко или много афектиран от всяко ваше решение. Ако не сте Нобелов лауреат или гений по рождение (ние също не сме), вашият процес на вземане на решение едва ли е най-добрият.

Ето 3 лесни урока, които ще ви помогнат да подобрите начина, по който взимате решения:

Преодолейте ТКВЕВКЕ

ТКВЕВКЕ е съкращение от “Това, което виждаш е всичко, което е”. Човешките мозъци са свикнали  да възприемат света по този начин. Ние вярваме, че цялата информация събрана от нашите впечатления е достатъчна, за да се направи една добре обоснована преценка. Това ни пречи да търсим нова информация. Когато се изправим пред сложен или неочевиден проблем, нашите мозъци обикновено пропускат детайлите при взимане на решение.

Прекалено често оставяме на ТКВЕВКЕ да влияе на нашите преценки. Използването на “бавно мислене”, както Кахлеман го определя, може да ни позволи да възприемем цялата информация и да я синтезираме. По този начин ще бъдете по успешни стратегисти.

Опитайте „при мортем“

“При мортем” е техника, която използва проспективно мислене. По-просто казано, опитайте се да си представите, че идеята, която обмисляте да осъществите ще се провали и че ви е поставена задачата да разберете как се е стигнало до провала.

Да кажем, че сте изправени пред голям проблем. Сега си представете, че разполагате с грешното решение. Например, вие сте лекар. След ваша операция пациента умира. Как? Защо? Опитайте се да разгадайте грешката преди да сте я направили.

Тази техника балансира естественото нежелание да си представим реалистично провала. Това е огромен проблем в компаниите, където въпреки добрите шансове някой от колектива да забележи направената грешка, служителите често се страхуват за изкажат тревоги относно провала на даден проект от страх да не изглеждат нелоялни или неподкрещяхи организацията. Проучвания доказват, че тази техника може да подобри шансовете за навременно предвижване на негативни резултати с 30%.

Направете карта на своите решения

Попитан веднъж какъв съвет ще даде на човек, който иска да подобри процеса си на взимане на решение, Кахнеман отговаря: “Купете си тетрадка”.

Един от най-лесните и най-достъпни начини да разберете вашия процес на взимане на решение е да го документирате. Ако започнете да следите ситуацията, за която трябва да правите решение, причините поради, които правите това решение и предвидения от вас  резултат, след време ще започнете да разпознавате модели и тенденции в този процес.

Ще разпознаете повтарящи се грешки, които правите и ще можете да следите да не ги допуснете повече. Бъдете отговорни и упорити. Трябва да водите подробни бележки. Подходете сериозно и често поглеждайте към тефтера със записки.

Реклама

Още от анализи:

  • В Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп

    Разбирам, че в Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп и ги е страх, че България може да остане „от грешната страна“ в геополитиката, ама хайде малко да използваме ботъм-ъп подхода, както го правим в софтуера. С какво може страната ни да...

Коментари

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: