Във въздуха се носи същото усещане, което присъстваше преди дефолта на Lehman Brothers Holdings Inc. Тогава само аз смятах, че Lehman Brothers няма да успеят да се спасят, но експертите от финансовия пазар и Федералният резерв продължаваха да търсят решение в последната минута.
Тогава Lehman Brothers бе смятана за прекалено “трудна” за спасяване. В действителност много малко хора искаха да й помогнат. Да не забравяме, че Lehman Brothers изплати значителна премия за финансиране в размер на +100/200 базисни пункта в едноседмични депозити. Това се случи много преди 2008 година.
Lehman Brothers бе финансирана със заемни средства, които бяха 30/35x по баланс. Гръцкият дълг също е финансиран с подобна експозиция. “Моралният” риск е с подобни стойности. Той се свързва със специфики на макроикономическо равнище, които всъщност са опити за печелене на повече време. Това никога не е вършило работа.
Планът на Федералния резерв (свързан с Lehman Brothers) беше да спечели повече време, тъй като план А и план Б бяха решения от типа „похвали и наказания“. След провала на тези планове, те преминаха към план В, който беше паника и липса на план. Гърция също нямат план. Да нямаш план, не е план, но ето че това е, което ние наблюдаваме в момента.
Срещаме трудности в справянето с нелинейните движения на пазарите, след надеждата и вярата. Но отново нека подчертая, че най-големият риск е раздутият VaR (мярка за стойността на риска и последващите взаимовръзки). Това ще доведе до нежелани последствия, като движения на българските и румънските облигации, вероятен дефолт на Пуерто Рико и по-високо евро.
Пазарът преследва „добри хеджове“, които не съществуват. Повярвайте ми – като някой, който е управлявал риск и търгувал през 1992, 1997-1998, 2000, 2008 и от 2010 до 2014 година, в момента няма никакви добри хеджове.
Неуспехът от осъществяването на сделка в последната минута трябва да доведе до намаляване на DAX индекса с още 3-5% и ще увеличи кредитния риск в членовете на „новата“ еврозона, като Унгария, Хърватска, България и Румъния. Дори Полша ще усети насрещен вятър.
Моят съвет е да си вземете шестмесечна почивка от пазарите. Аз в момента съм в Шанхай. Пазарът тук е нервен преди отварянето му. Надолу сме с 22% от пика през 2015 година!
Междувременно, както е описано в статия в Блумбърг (тук ще има линк), СИРИЗА продължава да играе игри. В момента сме в ситуация, която е на ръба на граждански вълнения и недостиг на нефт, евро и храна.
Започвате ли да разбирате защо не съм съгласен с макростратегията и политиците?