Опитите на Доналд Тръмп да се представи като консервативен политик, като се сравнява с бившия президент Роналд Рейгън са силно неубедителни.
По време на скорошна среща с пресата, Тръмп споделя, че неговата метаморфоза от дясно мислещ в ляво вярващ политик е равносилна на тази на Рейгън. Той добавя, че покойният президент е бил “някой, който аз познавах и харесвах. Той също ме харесваше. Работил съм с него и съм му помагал”.
Аз и моят колега сме имали привилегията да работим много близо с Рейгън за петте десетилетия, през който той бе в политиката, но сме изпуснали моментите, в които Доналд “е работил с” президента и не сме запознати с проявите на привързаност между двамата.
Дори твърденията за познанство и симпатии между тях да са истина, за нас е трудно да повярваме, че Рейгън е търсил съвети от Доналд.
Ето и причините за нашето убеждение:
1. По време на кампанията си през 1966 за губернатор на щата Калифорния, Рейгън популяризира така наречената 11-та Републиканска божа заповед. Тя твърди, “Да не се говори лошо за побратим републиканец”. Да се обърне към своите опоненти с имената “загубеняк”, “идиот” и “глупак” би било немислимо за Рейгън. Тези думи не съществуваха в речника му. Той не си позволяваше дори да отвърне на демократите, които го наричаха с различни обидни имена. В наша кореспонденция, той веднъж написа, че ние сме свършили “ад--- добра работа”. Той бе неспособен да изпише дори “адски”. Злонравието не бе в характера му.
2. Да, така е. Рейгън промени своята политическа позиция от либерал-демократична на консервативна. Възгледите на Рейгън еволюираха в период от четири десетилетия житейски опит. Това бе едно философско пътешествие, което се случи постепенно. Неговият консервативен произход не се появи мигновено, за да съвпадне с политическия сезон и да услужи на имиджа му. Неговата трансформация бе бавна и добре обмислена. Тя започна през 30-те и стигна своята кулминация през 60-те. Това, което Тръмп се опитва да покаже, е "дългата" си история на консервативен политик, която е започнала вчера.
3. Рейгън е отгледал своите идеи за управление и се е учил от експерти като Уилиам Бъкли, Милтън Фридман, Бари Голдуотър и Дуайт Айзенхауер. Тръмп сподели наскоро, че е получил своето образование в сферата на военните дела от “гледането на телевизионни предавания”.
4. Над всичко друго, Рейгън бе мил и добре възпитан. Той се отнасяше към другите с уважение и учтивост. В случаите, в които той не бе съгласен с мнението на другите, не си позволяваше да използва груби думи или обиди. Доналд Тръмп може да се поучи от лекия хумор, който Рейгън използваше.
5. По време на своята президентска кампания през 1980, Рейгън отправи своето послание: “Време е да направим Америка велика отново.” Той говореше за забележителната страна, в която живеем и че дори сред провалите на нашите институции обещанието за надежда и нови възможности е постижима цел. Би било немислимо за него да изрече думите “Страната ни върви към ада”, което често се чува от Тръмп. Оптимизмът бе главният принцип в мисленето на Рейгън. В изказванията на Доналд няма да намерим този повдигащ духа манифест.
6. Роналд Рейгън проявяваше уважение към всеки човек, но още повече към жените, с които той бе сърдечен и вежлив. Да вземем например дебата когато Мегън Кели затрудни Доналд Тръмп, в същата ситуация Рейгън би се справил с усмивка и намигване. Може би щеше да си позволи да каже “Ох, Кели, пак започваш с трудните въпроси”. Критицизмът на Tръмп трябва да се замени с чара на Рейгън, за да се намери някаква прилика между двамата.
7. Въпреки успехите си в киното, телевизията и политиката, Рейгън никога не си е позволявал да парадира с позицията си. Дори по време на речта си за встъпване в длъжност като президент, движеща сила на думите му бе емоцията и духът на момента, а не знанието, че скоро ще бъде най-влиятелният човек в света. Фокусът му бе, че Америка е велика, а не той. Това е в силен контраст с образа на Доналд Тръмп.
Не намираме никакви сходни черти между Рейгън и Тръмп, освен, че и двамата имат минало в развлекателния бизнес. Ние познавахме Роналд Рейгън. Ние служихме заедно с него. Той бе наш приятел. Господин Тръмп, Вие не сте Роналд Рейгън!
*Тази статия е първоначално публикувана на RealClearPolitics.