Твърдението, че банката се източва и продължава да се краде не е вярно. Тези твърдения бих простила на всеки друг, но не и на народни представители, които трябва, преди да изричат каквото и да е, много внимателно да го проверява, коментира проф. Христина Вучева пред БНР.
Дали зад цялото театро с новия закон за КТБ не се цели отклоняване на вниманието от едно друго източване, от една друга банка. В мрежата вече се появиха статии, които описват схеми как чрез русенска фирма се източват средства от друга голяма банка - българска собственост.
Интересно как така всички партии в парламента постигнаха съгласие за назначаването на синдик в КТБ и за промяна в законодателството при всички съмнения, които този ход поражда. И знаете ли кой всъщност внуши на обществото, че КТБ се краде в момента.
Проф. Вучева посочи, че тезата, че от КТБ се краде, се е появила след изказване на премиера Бойко Борисов, което било подето след това от депутати. По думите й тя самата много внимателно е прегледала балансите на банката и всички съпътстващи ги документи, но от тях не може да се направи извода, че КТБ в момента се източва: Министърът на финансите имаше вид на много развълнуван, когато покани депутатите.
Значи, те, може би, знаят повече от нас. Аз знам това, което е публикувано, обясни проф. Вучева.
Според нея целият спор е кой кого ще пререди в опашката от кредитори на КТБ. По думите й министърът на финансите Владислав Горанов също чака пари от КТБ, защото е компенсирал вземания на някои общини. Тя призова всички политици да направят възможното, за да се транспонира европейското законодателство и по-точно онази директива, която предвижда система за оздравяване на банковите институции.