Отдавна е известно, че изразяването на емоции повлиява на начина, по който помним събития и факти.
Но ето, че това твърдение вече има и научна основа - екип от изследователи от Университета в Ню Йорк са провели редица експерименти, с които доказват, че емоционалните реакции, като например да гледаш тъжна сцена в даден филм, подобряват паметта и запечтават видяното. Нещо повече, паметта е в едно “подобрено” състояние до 30 минути след преживяното.
Това напълно оборва теорията, че изразяването на емоции замъглява паметта и преценката.
В проучването са взели участие 115 души, а резултатите са публикувани в изданието Nature Neuroscience.
Участниците са били разделени на групи и на всички тях са им прожектирани образи, които предизвикват силни емоции, а след това и картини, които ги оставят равнодушни и после пак същото, но в обратен ред.
Шест часа по-късно се провежда и специфичен тест с предмети, за да се прецени колко точно са били запомнени така наречените “неутрални картини”.
Реакцията е измервана и чрез тест на кожата, наречен “кожно поведение” - при здравите хора кожата веднага реагира с повече електропроводност, когато има силно емоционално преживяване. В същото време е направен и скенер на главата на доброволците с ЯМР, за да се провери мозъчната дейност.
В заключенията си учените твърдят, че когато сме под влияние на силни емоции, мозъчната амигдала се стимулира, а телата ни произвеждат повече адреналин.
По някакъв начин тези два процеса се свързват в центъра на мозъчната дейност по запаметяване и в този период видяното и чутото буквално се “запечатва” в нас.
Накратко изводът на изследователите е, че паметта се изостря при преживяването и изразяването на силни емоции.