Оптимизмът на европейската индустрия на недвижимите имоти е ясен въпреки слабите макроикономически тенденции и геополитическите трусове. Увереността идва от голямото количество налични инвестиционни капитали. Повечето от интервюираните в проучването на PWC и ULI мениджъри в сектора очакват ръст при имотите клас А и Б в резултат на голямата ликвидност и необходимостта от инвестиране на капиталите. На много от европейските пазари ръстът на стойността на имотите изпреварва нарастването на търсенето от наемателите, което се очертава като характерна особеност на годишния тренд.
Почти две трети от анкетираните смятат, че основните активи са надценени на почти всички европейски пазари. Основната причина за ръста на цените са богатите на инвестиционни средства суверенни фондове, пенсионните фондове и застрахователите от Азия, инвестиращи основно в ключови пазари - "входни европейски точки" като Лондон, Париж, Милано и Берлин. Очаква се ролята на тези играчи да се засили през 2015 г., като се включват активно и частни фондове за дялови инвестrции от Северна Америка.
Характерно за индустрията в момента е
Липсата на добри възможности за придобивания
Само 11% от участниците в проучването очакват подобряване на ситуацията в това отношение, а 70% от инвеститорите очакват още повече инвестиционни и кредитни средства да търсят своето място на пазара през годината.
Слабото предлагане и високите цени карат някои участници на пазара да поемат повече риск и да инвестират в нови проекти, други да търсят по-висока доходност в по-малко конкурентни райони, където познаването на местния пазар им дава предимство: извън централните бизнес райони, регионални градове, второкласни активи, които да бъдат превърнати в първокласни, насочване към нов вид активи. Такива опции са склонни да изберат две трети от инвеститорите и това се отразява в придвижването нагоре на инвестиционния рейтинг на регионалните градове например.
Южна Европа се възстановява
Инвестициите в недвижими имоти в Южна Европа се възстановяват сериозно през последните 12 месеца и Мадрид се придвижва на 3-та от 16-а позиция. В испанската столица цените нарастват значително и испанските градове от втора линия стават алтернатива.
Атина се придвижва на 5-а позиция от 23-то място. Гърция се измъква от шестгодишната рецесия и международните фондове започват предпазливо да следят пазара.
Връщането на Италия с Милано на инвестиционната карта също е факт.
Освен бизнес имотите - интерес към инвестициите в жилища
Жилищният сектор се измъква от орбитата на публичния и полупубличния сектор и специализираните фондове и става приоритетен инвестиционен сектор. Анкетираните в изследването инвеститори са фокусирани върху бизнес имоти, но две трети са активни под някаква форма и на жилищния пазар - предимно проекти за продажба, а не дългосрочна инвестиция. 15% от останалата една трета разглеждат някаква форма на инвестиция и в някои страни институционални и частни фондове за дялови инвестиции вече навлизат в сектора.
Жилищният сектор все повече се разглежда като сигурна и диверсифицирана инвестиция, където все повече капитали се опитват да навлязат. По тази причина проучването дава висока оценка на инвестиционните перспективи пред сегмента за 2015 г. в една или друга форма - жилища за стари хора, здравеопазване, жилищно строителство.
Поради проблеми с достъпността на жилищните имоти в момента в много от европейските градове има дисбаланс на търсене и предлагане и в перспектива това ще бъде двигател на растежа за много европейски градове, особено в контекста на бързата урбанизация.