Иновативна технология става съюзник в борбата срещу диабета в България след ключово решение
НЗОК започва да реимбурсира устройството Dexcom ONE за непрекъснат мониторинг на глюкозата за пациенти с диабет тип 1
 
За хората с диабет тип 1, на които се налага да проверяват нивата на кръвната си захар чрез убождания на пръста, тази новина е сбъдната мечта. Сега те имат много по-лесен достъп до най-новите технологии за проследяване на глюкозата и следователно до значително усъвършенстван контрол върху своето състояние. А що се отнася до диабета, контролът над него е жизненоважен за нормален и пълноценен живот.
 
Всичко това става възможно, след като Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) взе решение да започне, считано от 1 март 2022 г., реимбурсирането на Dexcom ONE, устройство за непрекъснат мониторинг на глюкозата (CGM) за хора с диабет тип 1. Каква е неговата „тайна“? Поставено подкожно, устройството измерва нивото на глюкозата на всеки 5 минути и изпраща показания чрез Bluetooth връзка към приложение на съвместим смартфон*. Така то премахва необходимостта от болезнени убождания на пръста.

Dexcom ONE се отличава с изключителна прецизност, като решение за лечение може да се вземе само спрямо показанията в мобилното приложение: стойността на глюкозата и стрелката, която отчита посоката на тренда. Ето защо реимбурсирането на Dexcom One от НЗОК представлява важна стъпка напред в контрола на диабета в България. Още повече че именно диабетът заема едно от челните места в списъка на социално значимите заболявания сред населението с 503 000 регистрирани диабетици (по данни на Университетската болница по ендокринология), от които 4,7% с диабет тип 1 и 21% инсулинозависими.
 
„Диабетът е хронично заболяване, налагащо постоянен 24-часов контрол, което се осъществява както от страна на пациентите и техните семейства, така и с активната подкрепа на лекуващия ги ендокринолог. Основната цел на съвременното лечение на диабет тип 1 е хората да придобият ниво на компетентност, което да им позволява добър контрол над състоянието и намаляване на потенциалните усложнения и хоспитализации. За да постигнат това, е важно пациентите да получат достъп до съвременните технологии и в частност до устройствата за непрекъснат мониторинг на глюкозата. Така те могат да поддържат оптимален метаболитен контрол на диабета. В страни като Германия, Швеция и Словения в лечението на пациенти с диабет от 4-5 години се използват системите за мониторинг на глюкозата и резултатите са несъмнени. Включването на тези устройства в позитивния списък на НЗОК у нас дава възможност на пациентите да получат възможност за съвременно лечение чрез непрекъснат контрол на глюкозата“, посочва проф. д-р Мая Константинова, председател на Българското национално сдружение по детска ендокринология.
 
Поради очакван силен интерес към технологията както сред пациентите, така и сред лекарите, НЗОК посочи пет болници, в които експертни комисии ще бъдат упълномощени да предписват системата за непрекъснато проследяване на глюкозата Dexcom ONE на пациенти с диабет тип 1:

• Военно-медицинска академия, София

• Национална педиатрична болница „Проф. Иван Митев“, София

• Университетска болница по ендокринология „Акад. Иван Пенчев”, София

• УМБАЛ „Света Марина“, Варна

• УМБАЛ „Свети Георги“, Пловдив

В случаите, когато системата Dexcom ONE се препоръчва на лица под 18 години, само две болници могат да предписват CGM: СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ в София, УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив и УМБАЛ „Света Марина“ във Варна. Пациентите, които отговарят на критериите, ще могат да получават своите сензори и трансмитери всеки месец от списък с аптеки. Сензорите ще се поемат 100% от НЗОК. През първия месец и на всеки четвърти месец след това пациентът ще получава безплатен трансмитер. Трансмитерът Dexcom ONE може да се използва в продължение на 90 дни.

Иновативна технология става съюзник в борбата срещу диабета в България след ключово решение

„Националната пациентска организация (НПО) и диабетните сдружения работят отдавна за това съвременните технологии, каквито са устройствата за непрекъснат контрол  на глюкозата, да станат достъпни за хората с диабет в България и да бъдат реимбурсирани от НЗОК. Активното включване на тези иновативни системи за мониторинг на глюкозата в позитивния списък за медицински изделия на Здравната каса от 1 март 2022 г. е дългоочаквана и важна стъпка, която ще промени живота на много пациенти и ще им помогне да имат по-добър контрол над диабета“, посочва д-р Станимир Хасърджиев, изпълнителен директор на НПО. „Благодарение на данните, получени от тези устройства, хората ще имат непрекъснат достъп до информация за нивата на глюкозата, ще могат да следят дали стойностите варират и ще вземат своевременни решения за дозиране на инсулина. Така при много от тях ще могат да бъдат предотвратени животозастрашаващи състояния или евентуални усложнения от заболяването”, допълва той.

Смята се, че CGM облекчава ежедневието на диабетно болния и е особено важен заради своя потенциал да намали риска от усложнения, свързани с диабета, особено при деца, които често се нуждаят от допълнителна помощ от родителите си или от хората, които наблюдават състоянието им и се грижат за тях.
 
„Системите за постоянен мониторинг на глюкозата са от жизненоважно значение за деца и младежи с диабет тип 1. Те осигуряват информация за нивата на глюкозата във всеки един момент от денонощието, както и нужното спокойствие, за да имат пациентите пълноценен и активен начин на живот. Ние от Асоциация „Докосни дъгата“ вярваме, че тези системи са важни за здравето на децата с диабет, тъй като предоставят непрекъсната информация за резките промени в глюкозата, алармират при настъпване на хипогликемии и хипергликемии и ограничават риска от  животозастрашаващи състояния и бъдещи здравословни усложнения. Убедени сме, че реимбурсирането на Dexcom ONE системата за непрекъснат мониторинг на глюкозата от НЗОК е значителна стъпка в посока разширяването на достъпността до повече млади хора и деца с диабет“, посочва Денислава Ангелова, председател на асоциация „Докосни дъгата“, водеща неправителствена организация, която наред с други каузи активно подкрепя децата и младежите с диабет тип 1 в България.

Реклама

Inspiration Hub

 
  • Първа помощ при чревна инфекция през лятото

    Д-р Теа Александрова: По-голяма част от стомашно-чревните инфекции се причиняват от вируси.Д-р Теа Александрова завършва медицина с отличие през 2018 г. Работи в отделението по педиатрия и в спешения педиатричен кабинет към УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ ...

Коментари

Реклама

Още новини:

Още анализи: