През 1939г. френското правителство изкупува патента и го обявява за “Подарък на света”.
На 19 август се навършват 176 години, откакто фотографията е призната за завършен научен процес от Френската академия на науките и изящните изкуства.
Фотографският процeс е изобретен от Луи Дагер още през 1833 г.
Смята се, че първата успешна фотографска снимка е направена през 1822 година, но не се е запазила. Първата, достигнала до нас е от 1826 година и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс (черно-бялата снимка долу в ляво).
Дагер продължава работата на Ниепс и през 1939г. патентова фотографския процес във Френската академия на науките. Няколко месеца по-късно френското правителство изкупува патента и го обявява за “Подарък на света”.
В България художествената фотография е призната за изкуство през 1957 г. През 1959г. в тогавашния Техникум по графика (Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография) е открито редовно и задочно обучение по фотография.
Първата съхранена снимка на българи е от 1842-1843 година. На портрета са фотографирани във Виена възрожденецът Тодор Минков с майка му.
По случай световния ден на фотографията сме изготвили галерия на носителите на наградата Пулицер за изминалите три години в категориите “Фотография” и “Фотография на извънредни новини”.
2015 година
Протестиращи се снимат пред изгоряла сграда по време на протестите в град Фъргюсън, Америка.
Джеймс Дорбор е на 8 години. Лекарите подозират, че е заразен с вируса Ебола.
2014 година
Руините на търговски център в Кения. Терористи взимат за заложници персонала и клиентите. По време на няколкодневната обсада избухва пожар, която завършва с над 60 жертви.
Джеф Бауман си отдъхва след трудова терапия. Бомбеният атентат състоял се по време на Бостънския маратон през 2013 г. отнема двата му крака.
2013 година
Свободни бойци на сирийската армия стоят в къща в покрайнините на Алепо, Сирия.
Двама бунтовнически войници пазят позиция в Алепо, Сирия, докато през дупките направени от куршуми влиза светлина.