Дебатът на Обединените нации в Париж приключи със споразумение между 195 страни, които се съгласиха, че трябва да се вземат спешни мерки за спирането на глобалното затопляне.
От това дали зададените цели ще са достатъчни, за да избегнем опасните промени в климата до неочакваните облаги за по-уязвимите страни, ето най-важните неща, които трябва да знаете за случилото се в Париж:
Светът ще се промени
Най-впечатляващата част от споразумението е, че то се сключи. От водещите икономически сили в света, до уязвимите островни нации, всичките 195 страни се обединиха около целта да координират действията си, за да намалят вредните емисии в атмосферата. Това е историческо събитие, което ще промени начина ни на живот и насоката на развитие за цялата планета.
Споразумението гласи, че трябва да се ограничи средната температура на глобалното затопляне до под 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха и да се осъществят мерки, които да я намалят до 1.5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалната епоха.
Насрочени са прегледи на прогреса направен от всяка една страна на всеки 5 години.
Това означава, че по-развитите страни трябва рязко да преминат от изкопаеми горива към възобновяеми източници на енергия.
Ключов момент е осигурената финансова помощ на по-слабите икономики в размер на 100 милиарда щатски долара годишно и дори още повече след 2020г.
Основни части на споразумението:
- дадена е обща цел за постигане, а именно избягване на вредите от глобалното затопляне;
- зададените показатели за постигане на вредните емисии са постижими;
- механизмът на опериране ще позволи достигането на нулеви вредни емисии в бъдеще;
- има осигурена финансова помощ за по-бедните страни, която ще им помогне да усвоят по-устойчивата възобновяема енергия;
Всичко е на доброволен принцип
Към момента няма наказателни мерки, освен публичното унижение, за страните, които не спазят индивидуално разработелите си планове за ограничаване на емисиите.
За постигането на крайната цел ще е необходимо държавната администрация, гражданските организации, опозиционните политически партии и бизнесът да обединят усилия и да променят политиките си относно екологичните показатели.
Един от страховете е, че след пет години, когато се направи равносметка на постигнатото, ще стане ясно някои страни не са постигнали зададените резултати, което ще обезкуражи отличниците да продължат с налагане на мерките.
Ще трябва да премахнем въглеродния двуокис от атмосферата
Глобалното затопляне е в голяма част поради огромните количества въглероден двуокис, които са отделени в атмосферата.
Ако искаме настина да спасим планетата няма да е достатъчно да ограничим количествата, които се отделят, но и да ги сведем до минусови. Ще трябва да премахнем вече наличните количества въглероден двуокис от атмосферата. Това ще е възможно чрез засяването на повече дървета, запазването на горите и много други способи.
Очаквайте грандиозни промени
Субсидиите на компаниите за изкопаеми горива ще бъдат премахнати. Инвестициите в инфраструктура с високи въглеродни емисии ще приключат. Сградите, които не отделят вредни газове ще се превърнат в норма за строителството.
Очаквайте научните среди да се фокусират силно върху разработването на нови технологии за възобновяемите източници. Още не е решен проблемът със складирането на енергия. При липса на ветрове или слънчева светлина ще е нужно да се черпи енергия от другаде.