Когато се замислите за думата авангарден, какво изниква в ума ви? Може би иновативен, необикновен или предприемчив. Речникът определя думата като „заемащ водеща позиция в определена сфера“.
Днес ще ви запознаем с 10 артиста, които притежават всичките изброени качества и още много други. Тези вдъхновяващи личности могат да превърнат ежедневните предмети като книга или верига от колело в предмети на модерното изкуство. Те са способни да изменят традиционните форми на изкуството или да създадат нови модерни шедьоври.
Всеки от тях използва различни материали, но пресечната им точка е в желанието да тестват собствените си креативни лимити и да променят и подобряват техниката си.
Куми Ямашита: Изкуство в сенките
Макар да има много артисти, които използват сенките като начин на изразяване Ямашита е уникална с това, че нейните творби съчетават нематериалното и материалното като част от композицията. Тя е още известна с това, че изобразява портрети на хора, използвайки една цяла непрекъсната линия от връв.
Гай Лараме: Пейзажи в книги
Артистът използва пясъкоструен апарат, за да издълбае кориците и страниците на стари книги като речници и енциклопедии. Неговите творби са силно въодушевяващи и оставят в нетърпение зрителя, за това какво ново ще се разкрие от страниците на следващата книга.
Корнелия Конрадс: Земни скулптури
Конрадс създава творби, които се опълчват на законите на гравитацията. Тя използва натурални земни материали като камъни или клони. Някои от творбите й включват провисната каменна постановка на входа на пещера в Корея и коридор от реещи се клони в Германия.
Риюсуке Фукахори: 3D илюзионни скулптури
Той грабна вниманието на арт обществото с неговите творби направени с акрилни бои и смола. Произведенията се оформят слой по слой, като се изчаква изсъхването на предишния преди наслагването на следващия. Крайният резултат е впечатляваща илюзия, която ще ви накара да се загледате дълго време.
Феличе Варини: Анаморфни илюзии
Феличе Варини: Анаморфни илюзии
Шведския артист Феличе Варини нарушава градската среда със своето анаморфно изкуство. Неговите колосални картини заемат огромни пространства по градската архитектурата, като предизвикват зрителя да намери правилната точка, от която да види илюзията.
Даниел Аршам: Архитектурни инсталации
Аршам създава творби, които размиват границите между изкуството, архитектурата и пърформанса. Неговите 3D скулптури са силно провокативни. Той създава творби, които буквално излизат от стените и карат интериора да изглежда жив.
Брус Мънро: Изкуството на светлината
Това, което го отличава от другите артисти, които използват светлината в своите творби, са инсталациите в голям мащаб. За последните 29 години той осветява света като превзема градини или създава цели полета, които светят нощем.
Юлия Бродская: Хартиени илюзии
Бродская използва една стара техника наречена квилинг. Ленти хартия се оформят и подреждат за да изобразят желаните фигури. Тези триизмерни творби често изглеждат по различен начин от различни ъгли.
Йонг-Деок Сео: Скулптури от велосипедни вериги
Корейският артист работи главно с един материал, но това което постига с него е силно впечатляващо. Той използва километри вериги, за да направи фигури на човешки лица. Те изобразяват сложните човешки емоции. Макар да са гладки от външната страна, те са кухи отвътре.
Яйои Кусама: Инсталации с полка точки
Ексцентричната артистка Кусама започва да рисува още на 10 година възраст. Още тогава точките са неин любим мотив. В момента тя е световно известна, като държи рекорда за най-скъпо продадена творба на женски артист – 5.1 милиона долара.