Не се случва често да четем новини, свързани с библиотеката на ООН. Мнозина сигурно и не подозират за нейното съществуване. Нейното предназначение е да обслужва топ секретариата на организацията и с тази цел е заредена с литература, която информира по международни въпроси, международно право, икономически отношения и други релевантни за ООН теми. Но дори библиотеката има свой живот в социалните медии и това я превърна в топ новина.
В Туитър се появи съобщение за това коя е била най-търсената книга за 2015 година.
В Туитър се появи съобщение за това коя е била най-търсената книга за 2015 година.
Смущаващо за мнозина това е: “Въпросът с имунитета на държавните глави при международни престъпления.”
Нека сме ясни: ООН е организация, в която има делегати, представящи ужасяващи режими и не е чак толкова неочаквано да се търси книга, която информира как да се прилага имунитетът при извършени престъпления от международен характер и да се избегне наказателно преследване.
Всъщност книгата не е някакъв документ на ООН, а е докторат на Рамона Педрети от Университета в Люцерн. Авторката разглежда въпроса кога срещу държавни глави и други официални лица могат да се повдигат обвинения в международни съдилища.
Тя заключава, че имунитетът immunity ratione personae е абсолютен, но не е в сила, когато официалните лица вече не са на власт, както се случва с много висши офицери от Нацистка Германия. Педрети защитава тезата, че държавни глави не могат да бъдат изправяни пред съда на чужда държава, докато заемат офиса, но това не важи за бившите вече официални лица, които не се ползват с протекциите на властта си.
Има обаче редица вариации по отношение на Международните съдилища и не всеки би могъл да се чувства сигурен в имунитета си, ако е извършил престъпления, достойни да го изправят пред Хагския трибунал.