"Банков надзор" на БНБ е бил наясно със ситуацията в КТБ далеч преди момента на затварянето й. Това се казва в анализ на екип от Центъра за либерални стратегии, Програма "Достъп до информация" и Асоциация "Прозрачност без граници".
В доклада се констатира, че надзорната институция на практика си е затваряла очите за случващото се. Обвиненията за проспиването на всичко, което се е случило в КТБ, въпреки че поне от 2013 г. (а частично и по-рано) то е публично достояние, са напълно основателни, се посочва в документа. Той е придружен и от доклад от надзорна инспекция в банката от есента на 2010 г. - класифициран като банкова тайна, но сега се публикува от авторите на анализа.
Междувременно финансовия министър Владислав Горанов поиска разсекретяване на доклада на „Аликс партнърс“ за активите на КТБ. Договорът между синдиците на КТБ и международната компания има клауза за конфиденциалност и без нейно изрично съгласие данните от доклада не могат да бъдат оповестявани.
„Каквито и действия да е предприел премиерът Борисов, те са малко на принципа „след дъжд качулка“, казва в интервю за Сашо Диков, дадено в Сърбия, бившият мажоритарен собственик на КТБ Цветан Василев. Безкрайно съм радостен, че този прословут доклад ще бъде отворен и ще покаже къде са въпросните открадната пари“, казва той по повод поисканото от финансовия министър Владислав Горанов разсекретяване на доклада на „Аликс партнърс“ за активите на КТБ. Според Василев докладът ще отрече „митологемата на хората, които организираха атаката срещу банката“. „В момента съм в процес на екстрадиция, предстои ми делото на първо ниво, както и да бъдат анализирани политическите причини за него“, добавя той.
Председателката на бюджетната в Народното събрание Менда Стоянова коментира пред БНТ съмненията, че синдиците продават имущество на КТБ на ниска цена с думите: “В България никой на никого не вярва. Дори и на този въпросен доклад направен от чуждестранна компания…” Докладът на Аликс Партнърс има за цел да помогне на синдиците да проследят паричните потоци, къде са отишли активите, за да могат да се върнат, поясни Менда Стоянова и допълни, че исканото разсекретяване е по-скоро за захранване на медийната среда – за анализи, спекулации, в някой момент и “бухалки срещу някого”. Тя не разбирала призивите НАП и Сметната палата да се активизират и да проверяват кой откъде има тези средства. “Защо не го направим тогава и за останалите вложители в другите банки?”, запита тя. Според нея няма основание хората, някои от кото са “изгорели”, а други са си върнали част от парите, които да захранвали банката, сега да бъдат разследвани от НАП.
В социалните мрежи се надига все по-силно недоволство от факта, че не се търси отговорност от лицата, замесени пряко в аферата КТБ. Дали ще има осъдени? Допусканията са, че по-скоро ще продължават да се правят опити за “замитане под килима”, въпреки, че излизат все повече скандални данни.
Ако се съди по думите на Менда Стоянова сред управляващите няма воля за сериозни разследвания, а тя самата не разбирала призивите за търсене на персонална отговорност.
“Знаете ли историята за лъжливото овчарче? От 2009-та година разказва как ще вкара вълците в кошарата, но 7 години по-късно не само, че няма нито един вълк в кошарата, ами и като цяло са се угоили. Селото няма как да му се върже днес и ще трябва много повече от едни временно спрени обществени поръчки, за да докаже, че не е поредния предизборен прах в очите”, написа журналистът Иво Божков.