През 2016 година следва да се проведе референдум за оставането на Великобритания в Европейския съюз. Ако английските граждани гласуват с „Не“ близо 2 милиона ще бъдат „изоставени“ в Европа без гражданство.
Много от имигрантите от Великобритания в Европа работят в осиновилите ги старани и се възползват от услугите на публичната здравна система и социалните облаги. Само в Испания има приблизително 800 хил. пенсионирани англичани, които са свободни да използват испанската здравна система.
Изглежда, че никой не обмисля последствията, които ще последват от излизането на Великобритания от Евросъюза.
Буквално за една нощ англичаните в чужбина ще се намерят със същите права като американците или австралийците.
Много от тези чуждестранни граждани са напуснали страната преди 15 години, което премахва правото им да гласуват в подобен референдум.
Ако гласоподавателите решат, че Великобритания ще напусне Еврозоната, това ще бъде грубо отричане на правото на свободно движение на младите хора. В Швейцария, която не е в ЕС, но често се цитира като модел за подражание от консервативната партия в Англия, младите хора често се оплакват от драстично ограничените Ерасмус програми.
Близо два милиона могат да се окажат „изоставени“ в чужда страна без граждански права. Малко вероятно е или по-скоро невъзможно еврейските страни да дадат граждански права на стотици хиляди хора наведнъж.
Референдумът ще се проведе на 23 юни 2016 година, когато ще се реши съдбата на близо 2 милиона английски граждани.