Ниските цени на петрола и интернационалните санкции са осакатили руската икономика. Страната оперира с дефицит от 2012 година, а резервният фонд ще бъде изхабен до 2017 година, ако се продължава с тези темпове на изразходване. Световната банка алармира, че нивото на безработицата в Русия се покачва до опасни нива.
Зависимост от петролни приходи
Една от причините поради която Русия е в трудна икономическа ситуация, е намаляването на петролните цени от 2014 година насам. „Руската икономика никога не се диверсифицира от експорта на петрол и сурови материали, от който сега е зависима“ споделя Кимбърли Мартен, професор по политически науки.
През 2015 година, продажбите на петрол и природен газ са осигурявали 43% от държавния приход.
Санкции и отслабена рубла
След като Русия присъедини Крим към своята територия през 2014 година, ЕС и САЩ използваха санкции да атакуват руските икономически сектори.
Руският външен дълг е нисък, но санкциите са направили заемането на средства от международните капиталови пазари много трудно.
В допълнение рублата е спадната близо 50% спрямо американския долар от август 2014 година насам. Това оскъпява стандарта на живот в Русия, тъй като в резултат вносът на стоки става много по-скъп.
Световната банка предвижда, че нивото на бедност ще достигне 14.2% през 2016 година.
Разширяване на армията
На 14-ти март, президентът Путин обяви, че ще изтегли незабавно руските войски от Сирия, намаляйки военната намеса, която струва на Русия вече 482 милиона долара. През 2008, тогавашният президент Медведев обяви планове да модернизира армията до 2020 година, чрез нови бази, мащабни военни упражнения и ново оборудване.
Сега този разход е прекратен. Русия наскоро обяви планове да намали военния бюджет с 5%.
Изразходване на резерви
Русия поддържа резервен фонд, чиято финансова мощ е спаднала с 45 процента от септември 2014 година насам. Според финансовият министър на Русия, Антон Силуанов, резервът може да бъде изчерпен до 2017 година.
Силуанов казва в скорошно интервю, че има вероятност Русия да започне да изразходва Националния фонд за благосъстояние, който се използва главно за финансиране на пенсиите.