Ранен изход на Англия от Евро 2016 ще означава загуба от 6 милиарда паунда на фондовата борса за един ден, според финансови експерти.
Алекс Едманс, професор по финанси в Лондонското училище по бизнес, вярва, че ефектът от футболните резултати върху националното настроение е толкова силен, че може да се разпростре и до фондова борса със загуби от милиарди долари.
„Моето проучване показва, че загуба в голямо футболно състезание може да доведе до сериозни негативни ефекти за инвестиционните намерения. Цените на акциите са афектирани не само от фундаменталности, но също и от емоции. Спортните надпревари имат огромен ефект над емоциите на хората“ споделя Едманс.
Той и неговите съавтори изследват връзката между 1 100 международни футболни мача и дивидентите от акции в 39 страни в проучване на име „Спортна сантименталност и възвращаемост на акции“.
Резултатите показват, че отпадането от регионално първенство като Евро 2016 води до загуби от 0.3% за националния фондов пазар на следващия ден.
„Когато приложим това заключение за английския пазар се получават загуби от 6 милиарда паунда за един ден“ споделя Едманс.
Спортните журналисти предвиждат, че Германия, Франция и Испания могат да достигнат финала, а Англия ще достигне четвърт финала.
Няма сведения относно това дали ще има печалби на фондовите пазари, ако Англия надмине очакванията на експертите. Учудващо, но проучването за спортната сантименталност и бизнеса не намира никакъв ефект от победите, в който и да е спорт включително крикет, ръгби и хокей на лед.
„Една от причините може да е, че спортните фенове са оптимистично настроени за победа на техния отбор. В случай, че феновете очакват победата, когато се случи тя няма никакъв ефект, но ако загубят тесе депресират. Друга причина може да е асиметрията на състезанието. Победата в елиминационен двубой води до следващ такъв, но загубата означава незабавен изход от състезанието“ споделя Едманс.