Лошите финансови завети на родителите

Много преди децата да се сблъскат с финансовата грамотност в училище, те се учат от уроците на своите родители и тези уроци, добри или лоши могат да останат с тях дълго време.

Миналата година, 28 процента от възрастните споделили пред Националната фондация за кредитно консултиране, че са придобили основните си знания от своите родители. Според изследване направено миналия месец от T. Rowe Price , 65%  от децата на възраст между 8 и 14 казват, че научават повече за парите от техните родители, отколкото в училище.

Проблемът? Макар проучванията да показват също, че 69 процента от родителите са силно загрижени за това да предоставят отлични финансови примери за децата си, 40 процента от тях разчитат на максимата „прави каквото казвам, а не каквото правя “ в обучението на децата.

Повече от половината от родителите нямат заделени средства, които да покрият разходите им за три месеца в случай на финансова криза, а 28 на сто надхвърлят баланса по кредитните си карти. 2 процента даже са взимали пари от спестяванията на децата си.

За да бъдем честни, да бъде човек добър финансов пример не е лесно. „Нужни са усилия“, казва Джудит Уард, старши финансов плановник за T. Rowe Price.

„Наистина е трудно и затова много родители може би не правят тези неща с децата си“. Ето някои грешки, които тези родители правят според експертите:

1. Да предпазваме децата от разговори за пари.
„Най-вероятно грешката, която родителите правят най-често е, че не провеждат разговори с децата си относно паричните средства“. Казва Лаура Левин, президент и изпълнителен директор на Jump$tart, коалиция за лична финансова грамотност. Те си имат много причини, от това да избягват стоварването на тревоги на децата, до това да мислят, че децата са прекалено млади, за да разберат или това, че децата могат да споделят детайли относно средствата на семейството извън дома.

Децата нямат нужда да знаят точния размер на заплатата ви, за да разберат дали финансите на семейството са стабилни (често точно това всъщност искат да разберат). Преценете информацията, която да споделяте според възрастта на детето, казва Левин.

2. Не бъдете обсебващо контролиращи
Почти 60 процента от родителите заявили пред T. Rowe Price, че те понякога оставят децата си да направят лошо финансово решение за да се поучат от грешките си. Това е правилният подход. „Аз искам децата сами да се опарят, така да се каже, под надзора на родителя“, казва сертифицираният финансов плановник Шерил Гарет, основателка на Garrett Planning Network. „Те ще правят грешки, когато излязат в истинския свят“. Много по-добре е да научат урока за лошата инвестиция чрез покупката на играчка за 15 лева, отколкото чрез голяма сделка като възрастни, казва тя.

3. Използване на едно и също извинение за „НЕ“
Родителите прекаляват с думите – „не може да си го позволим“, което кара децата да са подозрителни, каква Уард. Две-трети от децата в изследванията казват, че родителите им не им купуват неща, които всъщност могат да си позволят.

„Кажете, че би било хубаво ако можехме да ходим до Дисниленд всяка година, но има и други неща за които спестяваме“, обяснява Уард. Това помага на децата да разберат идеята на ограничените ресурси и приоритезирането; ако похарчим пари за A, няма да имаме за Б. Даването на откровени отговори може също да има положителен ефект, казва Гарет, която наскоро използва молбата на дъщеря си за боровинки, за да обясни, защо тя купува по-сочните (и по-евтини) плодове, които са в сезона си, а не боровинките.

4. Безкрайната игра на пластмасовите пари.
Непрекъснатото плащане с кредитна или дебитна карта крие от децата истинската валута, създавайки отдалеченост от идеята, че има намесени парични средства в покупката, казва Левин. „Сякаш децата почват да мислят, че само с едно ходене до банкомата се получават пари. Забравят, че е трябвало да сложите парите първо вътре (в сметката)“, казва тя. Това може да накара децата ви да изостанат, когато стане въпрос за бюджетиране или спестявания.

„Те имат нуждата да видят, че не всичко може да е тяхно на момента“, казва Шантел Буно, съветник по управление на богатството в Northwestern Mutual. Още по-добре би било, ако им осигурите контакт с парите“. Това може да стане като им позволите да преброят определена сума пари за една покупка или да им предоставите средства, които да харчат сами.

5. Укриване на разходи.
Да кажете на децата си да укрият някоя покупка от брачния ви партньор може да доведе до няколко негативни ефекта. Най-големият, разбира се, е че ще ги научите, че няма проблем да лъжат относно разходите си, казва Гарет. Може също да доведе до това децата да извлекат негативни изводи относно вашите парични виждания, казва тя – ако мама иска да пазим тайна, че сме отишли до мола, тогава татко трябва да е скръндзата в семейството. По-умно е да говорите с децата за големи харчове и различни разходни приоритети, каква Уард. Тоест :“Тази покупка е важна за мен“. Но не слагайте децата в позицията на пазители на вашата тайна, освен ако не става въпрос за подарък за рожден ден.

*По статията работи Николай Желязков

Реклама

Още от анализи:

  • В Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп

    Разбирам, че в Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп и ги е страх, че България може да остане „от грешната страна“ в геополитиката, ама хайде малко да използваме ботъм-ъп подхода, както го правим в софтуера. С какво може страната ни да...

Коментари

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: