Пет неща, които ще ви направят щастливи още днес

Повечето хора грешат относно това, което ги прави щастливи. Професор Пол Долан казва, че всъщност щастието е много просто.
Да спечелиш много пари, да получиш мечтаната работа или да пътуваш по света – всичко това може да изглежда като основните стълбове на щастието, но според експерта по щастие проф. Пол Долан, има друг ключов фактор – да правиш малки промени. Това е ключово за изграждането на чувство за предназначение в живота Ви. Долан е професор в Лондонския университет по Икономика и правителствен съветник по въпросите относно задоволството на населението. Той твърди, че много от нещата, които хората правят, за да бъдат щастливи, са всъщност краткотрайни и могат да изменят живота им негативно.

Макар повишението в службата да изглежда една много желаната цел по пътя към щастието, то може да доведе до по-дълги работни часове, повече стрес и по-голямо недоволство. По същият начин пътуването по света може да ви отдели от любимите хора, а отделно проучване показва, че щастието ви няма да се повиши с покачване на заплащането.

Професорът е идентифицирал пет начина, по които можете да станете по-щастливи незабавно. Те са:

1. Слушане на любима музика.

2. Прекарване на пет допълнителни минути с някой, когото обичате.

3. Разходки навън.

4. Да помагате на другите.

5. Да изживеете нещо ново.

В своя реч по време на The Hay Festival, проф. Долан споделя: “Важно е промените да са свързани с това какво правите, а не с това какво мислите. Трябва да слушате музиката, която харесвате. Това ще има значителен ефект върху вашето настроение. Вашият мозък буквално „светва“ в такъв момент. Няма по-добра стимулация за мозъка от музиката. Прекарвайте пет минути повече с някой, когото обичате и излезте навън. Да помагате на други също е важно. Да помогнете на друг е нещо много егоцентрично. Това може да е много добър източник на щастие за Вас. Пробвайте произволно да помогнете на някой и вижте резултата. Да преживеете нови неща също е важно. Хубавото относно новите изживявания е, че всъщност забавят времето. Затова живота изглежда по-бавен за младите, защото те непрекъснато изживяват нови моменти. Ето защо, ако искате да забавите своето ежедневие, правете колкото се може повече нови неща”.

Проф. Долан е също така силен застъпник на значимостта на “напомнянето” и препоръчва да смените паролите си с практични съвети. Например, ако някой иска да спре да харчи средства може да промени банковата си парола на “спридахарчишпари”. Интересен подход, нали?

Отправянето на публично обещание също е добър начин за постигането на цели, препоръчва проф. Долан. Съобщаването на вашия план да свалите излишно тегло, да откажете пушенето или да спрете на пиете толкова в някоя от социалните мрежи може да ви помогне да спазвате вашия нов режим. Той вярва, че е важно да се “изгради” среда, която прави постигането на цели постижимо, дори, ако това означава да се отдалечите от приятели, които насърчават лошите ви навици. „Повечето неща, които правим са по навик и на автопилот, защото мозъкът ни формира затворени цикли от навици, които ни правят по-ефективни. Затова не помните дали сте заключили вратата или сте изключили газта.

Важно е да изградите среда, която прави щастието постижимо. Чистата воля няма да проработи. Трябва да си помогнете, да го направите лесно за вас. Трябва да помислите, какво ви прави щастливи и да преработите средата около вас, за да ви позволи да постигнете щастието по-лесно.

Ако посещаването на бар с приятели ви прави щастливи, тогава го правете веднъж седмично, в сряда например, или веднъж месечно. Според професора, обаче повечето неща, които вярваме, че ще ни направят щастливи, всъщност няма да имат такъв ефект. Ние сме истински щастливи, когато се фокусираме върху човека, с когото сме близки и върху дейността, която обичаме да вършим”.

Реклама

Още от анализи:

  • В Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп

    Разбирам, че в Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп и ги е страх, че България може да остане „от грешната страна“ в геополитиката, ама хайде малко да използваме ботъм-ъп подхода, както го правим в софтуера. С какво може страната ни да...

Коментари

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: