Важно е да запомните, че всяко интервю за работа е двупосочно. Вие трябва да интервюирате работодателя, колкото той интервюира вас, защото и двамата целите да разберете дали вие сте подходящ за предлаганото работно място.
Когато интервюиращият ви попита: „Имате ли някакви въпроси за мен?“, възползвайте се от възможността. Това е най-добрият начин да определите дали ще сте щастливи в тази компания и дали вашите цели са в синхрон с техните.
„Обратното задаване на въпроси ще промени изцяло динамиката на интервюто и начина, по който мениджърът гледа на вас“ казва Тери Хокет, изпълнителен директор за What's For Work, кариерен сайт за жени. „Задаването на въпроси също така ще ви даде възможност да откриете детайли, които няма как да научите по друг начин“.
Ейми Хувър, президент на TalentZoo, споделя и друга причина поради, която трябва да сте подготвени с въпроси: “Oчаква се от вас. Ако не зададете поне два въпроса, ще изглеждате незаинтересовани от случващото се“.
Трябва да се подготвите поне с 4 въпроса в случай, че получите отговорите на няколко от тях преди да сте ги задали.
Много е важно какви въпроси ще зададете. Те могат да ви навредят по същия начин, по който могат да ви помогнат. Ако въпросите са непремислени или техните отговори са били вече предоставени по време на интервюто, може да направите лошо впечатление.
Ето 10 умни въпроса, които можете да зададете:
1. Как бихте описали корпоративната ви култура?
Този въпрос ще ви даде обща представа за философията на компанията и дали тя поставя като приоритет служителите си.
2. Кого възприемате като ваш най-силен конкурент? С какво сте по-добър или различен от него?
Този въпрос не е за хората, които са със слаб характер, изисква се самоувереност, за да бъде зададен. Той обаче ще покаже на интервюиращият, че вече мислите за това как можете да сте полезен на компанията и как можете да им помогнете да постигнат техните цели.
3. Освен техническите знания и умения, какви личностни характеристики ще са от полза за компанията и за позицията?
Да знаете какви качества компанията цени ще ви помогне да разберете културата и управленските приоритети на работодателите, а също така и на какво трябва да наблегнете след като започнете работа.
4. Какви са предизвикателствата в тази позиция?
Ако интервюиращият каже –„никакви“, продължете с повишено внимание и алармираност.
5. Ако бъда нает, как мога да очаквам един типичен мой ден да минава?
Очевидно това показва вашето желание да започнете работа, но също така ще ви даде информация относно задачите и задълженията, които ще трябва да поемете. Това ще ви помогне да прецените дали можете да се справите с работата и дали искате да се занимавате с тази професия.
6. Какъв тип хора успяват да се реализират в тази фирма? Какви са най-важните качества за добрата работа и напредването в компанията?
Този въпрос ще покаже на интервюиращия, че сте загрижен за вашето бъдеще в тази компания и ще ви помогне да решите дали сте подходящ за тази позиция.
7. Когато ваш служител дойде при вас с проблем или конфликт с друг служител, как се справяте със ситуацията?
Да знаете как компанията решава вътрешни спорове и проблеми ще ви даде ясна картина относно културата на компанията. Задавайки въпрос за решението на проблеми на работното място показва, че имате опит с работата в екип и с конфликтните ситуации.
8. Как оценявате успеха от работата?
Важно е да знаете как ще бъдете оценявани. Това ще ви помогне да разберете как можете да прогресирате в кариерата си.
9. Има ли още допълнителна информация, която мога да ви предоставя, за да помогна за вашето решение?
Този пост въпрос се задава предимно от учтивост, но също така ще ви успокой, че сте казали всичко което е било нужно.