Как да станете ефективни комуникатори

Ефективните умения за комуникация са фундаментални за успеха в много аспекти от живота. Много длъжности изискват добра комуникация и обикновено социално развитите хора, които имат добри комуникационни умения, поддържат по-добри взамимоотношения с колегите си. Ефективната комуникация е ключово умение и разбирайки я можем значително да подобрим живота си. Комуникацията е процес с вход и изход, т.е. включва както предаване на информация, така и приемане. Какво можем да направим, за да я подобрим?



1. Научете се да слушате
Слушането не е като чуването; научете се да слушате не просто думите на събеседника си, а също и тона му, както и невербалните знаци, които той ви изпраща. Използвайте техники за поясняване или за повторение, за да потвърдите какво е казал човекът отсреща и да избягате обърквания. Опитайте се да не мислите каква тема да подхванете след като говорещият спре; вместо това изчистете съзнанието си и се фокусирайте на съобщението, което получавате. Вашите приятели, колеги и семейство ще оценят високо добрите ви умения за слушане.

2. Бъдете съпричастни
Бъдете съпричастни към нещастията на околните и ги поздравявайте за всеки техен успех. За да успеете да правите това, трябва да се в течение на живота на приятелите/колегите си. Правете и поддържайте контакт очи в очи и изпозлвайте малки имена, когато е възможно. Питайте за мнението на приятелите си – хората обичат да се чувстват оценени. Мислете за емоционалното въздействие на думите си и следвайте установените норми на благоприличие ( е, не винаги ;) Когато комуникирате, опитвайте се да не съдите прекалено бързо; ако е нужно- задавайте въпроси.

3. Окуражавайте
Предлагайте окуражителни и насърчителни думи. Накарайте хората около вас да се чувстват добре дошли, искани, оценени и важни в ролята си във вашия живот. Ако накарате околните да се чувстват оценени, ако им показвате, че цените това, което правят; то най- вероятно те ще бъдат много по-склонни да дадат всичко от себе си за вас.

4. Мислете преди да говорите
Опитайте се да не казвате първото нещо, което ви идва наум, вместо това помислете за момент и внимавайте какво точно и как го казвате. Фокусирайте се на значението на това, което ще кажете и как то ще бъде разтълкувано. Чрез ясна и директна комуникация ще си спестите множество неразбирателства и конфликти.

Внимавайте също и за невербалните знаци, които изпращате - поддържайте очен контакт и избягвайте отбранителните пози на тялото. Представяйте информация във възможно най- ясен вид, без излишни думи, които могат да отвлекат вниманието.

5. Бъдете забавни
Смехът освобождава ендорфини, т.е. хормони, които помагат за облекчаване на стреса и тревожността. Повечето хора обичат да се смеят и се чувстват привлечени на подсъзнателно ниво от някой, които може да ги размее. Не се страхувайте да бъдете смешен или остроумен, но бъдете сигурен, че хуморът е удачен в дадената ситуация. Използвайте чувството си за хумор за да разчупите леда, да повдигнете бариери и да си спечелите приятели. Научете няколко простички и универсални притчи, истории, вицове, които можете да използвате в повечето ситуации; или просто се шегувайте на свой гръб. Самоиронията винаги е добре дошла.

6. Бъдете позитивни и усмихнати
Всички имаме поне по един колега или приятел, които е винаги ухилен, винаги в добро настроение, винаги готов да се посмеем заедно. Чудесно е да сме около него, нали?!

Не са много хората, които предпочитат да са около някой, който е вечно намръщен и нещастен. Опитайте се да бъдете приятелски настроен, позитивен и сговорчив с хората около вас. Поддържайте позитивно и лъчезарно отношение към живота; дри и когато нещата не вървят по план. Не е толкова трудно да видите оптимистичната страна и да извлечете поука от грешката. Ако се усмихвате често, то най-вероятно и хората ще ви отвръщат с усмивки. А това е всичко, което искаме от комуникацията ни, нали?

Реклама

Още от анализи:

  • В Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп

    Разбирам, че в Сусурлево не приемат лесно преизбирането на Тръмп и ги е страх, че България може да остане „от грешната страна“ в геополитиката, ама хайде малко да използваме ботъм-ъп подхода, както го правим в софтуера. С какво може страната ни да...

Коментари

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: