Всички сме наясно ,че животът може да тръгне в различна посока в зависимост от това какви нагласи сме развили, какви интелектуални натрупвания имаме и какъв опит ще изберем да придобием. Успешният старт е повече от важен. За целта сме подбрали някои изключителни произведения, които могат да формират мирогледа на всеки млад човек и да го разшият извън обичайните ограничения.
Ето и 10-те книги, които всеки трябва да прочете и то по възможност преди да е навършил възраст от 30 години.
1. Философското съчинение „Митът за Сизиф“ на нобеловия лауреат Албер Камю, публикувано през 1942 г. Боговете бяха осъдили Сизиф да бута безспир цяла скала до върха на една планина, откъдето камъкът отново се търкулваше поради тежестта си. Те бяха помислили не без право, че няма по-страшно наказание от безполезния и безнадежден труд.
Вече е ясно, че Сизиф е абсурдният герой. Абсурден колкото със страстите, толкова и с мъчението си. Презрението към боговете, омразата към смъртта и жаждата за живот му донесли това неизразимо изтезание, в което цялото същество се напряга, заради нещо неосъществимо. Това е цената, с която се заплащат земните страсти.
2. Престъпление и наказание (на руски: Преступление и наказание) е роман, написан през 1866 г. от руския писател Фьодор Достоевски. Всъщност е един от великите романи на Достоевски! Всичко ли е позволено на човека, мъртъв ли е неговият вътрешен бог? Всяко престъпление е човешко, а наказанието следва невидимите проявления на божествената воля, която спасява човешкото у човека.
3. Анна Каренина - Произвeдeниeто нa Tолcтой e чacт от злaтния фонд нa cвeтовнaтa литeрaтурa. От cъздaвaнeто нa ромaнa до днec e изминaл повeчe от вeк, прeз който e прeтърпял cтотици прeиздaния и e бил прeвeждaн нa множecтво eзици.
Обрaзитe и проблeмитe в нeго ca вeчно aктуaлни и продължaвaт дa вълнувaт читaтeлитe от рaзлични възрacти и общecтвa. "Анa Кaрeнинa" e зaдължитeлнa чacт от личнитe библиотeки нa вcички иcтинcки цeнитeли нa xудожecтвeното cлово.
4. Малкият принц (на френски: Le Petit Prince) е книга, публикувана за първи път през 1943 година, с автор Антоан дьо Сент-Екзюпери. Казват, че човек трябва да прочете „Малкият принц“ от Антоан дьо Сент-Екзюпери най-малко три пъти в живота си. Първият прочит на философската приказка трябва да стане още преди да сме навършили 10 години и загубили детското в себе си. Второто припомняне на вълшебния разказ за Малкия принц трябва да стане между 20 и 30 годишнината ни – период, в които вече сме големи, но все още търсим мястото в живота. И третата заължителна среща с незабравимите герои на Екзюпери трябва да се случи след като сме преминали половин вековната възрастова граница - тогава имаме богат опит, но по пътя сме забравил за онези малки нещата, които ни правят истински щастливи.
5. „Годината на магическо мислене“ на Джоан Дидион (р. 1934) е американска литературна критичка, драматург и романистка. Възхвалявана за проницателните си есета, тя е написала и пет белетристични творби, най- известната от които Play It As It Lays (1970) описва американския начин на живот през ’60-те години. Но може би най- въздействащото й произведение е мемоарът „Годината на магическо мислене“ (2005), в който изследва скръбта след смъртта на съпруга си;
6. “Железният Джон” на Робърт Блай или “Да бъдеш мъж днес”. Eдна oт най-знамeнититe книги, нe cамo бecтceлър, нo и манифecт на цялo мъжкo движeниe, кoeтo прeдлага нoвo вижданe каквo oзначава да бъдeш мъж днec. На oрганизиранитe oт Блай ceминари хиляди млади мъжe, cтанали жeртва на явлeнията “oтcъcтващият баща” и “далeчният баща” в cъврeмeннoтo ceмeйcтвo, ce учат как да cтанат нe прocтo cилни, нo и щаcтливи мъжe днec.
7. “Повратна точка” на Малкълм Гладуел. Удивителна книга, която ще ви накара да видите света по различен начин.Гладуел може би е на път да предизвика интелектуална епидемия, която да преобърне начина, по който мислим за всичко – от търговията с обувки до градоустройството.
8. Черният лебед: Въздействието на слабо вероятното в живота и на пазара, автор Насим Никълъс Талеб. Черният лебед е рядко или случайно събитие, което е неочаквано и се отличава с три характеристики – то е непредсказуемо, има огромно въздействие и може да бъде обяснено със задна дата. Тъй като черните лебеди са непредвидими, ние трябва да се пригодим към тяхното съществуване (вместо наивно да се опитваме да ги предвидим). Невероятният успех на „Гугъл“ е черен лебед, както и терористичните атаки от 11 септември 2001 г. За Насим Никълъс Талеб черните лебеди лежат в основата на почти всичко в нашия свят – от възникването на религиозни течения до събитията в личния ни живот.
9. Книгата Zero to One, представя оптимистичен поглед над бъдещия прогрес и нов подход на мислене към иновациите – той започва като се научим да задаваме правилните въпроси, които ще ни помогнат да открием стойност на непредполагаеми места. Конкуренцията е твърде надценена и вие трябва да премислите отново всичко, което се преподава в бизнес училищата. Трябва да се откъснем от своята естествена човешка склонност да имитираме другите, за да можем да създадем нещо наистина ново и оригинално. Авторът, Питър Тийл е предприемач и инвеститор. Той е един от основателите на системата за онлайн разплащания PayPal и софтуерната компания с фокус върху анализирането на данни Palantir Technologies. Тийл е първият външен инвеститор във Facebook, както и основен инвеститор в LinkedIn, Yelp и други стартъп компании.
10. „The Power Broker: Robert Moses and the Fall of New York” – биографичен роман от 1974 година на Робърт Каро. Каро е американски журналист и писател, роден през 1935 г. Най-известен е с биографичните си книги за архитекта Робърт Моузес и президента на САЩ Линдън Джонсън. Носител е на множество награди, сред тях два пъти „Пулицър”, приз от Американските награди на книги, отличие от Обществото на американските литературни критици и др.
„The Power Broker” разказва неизвестни факти около оформянето на Ню Йорк през 20 век. В продължение на почти 50 години един човек с изключителна власт контролира не само политиката на града, но е и отговорен фактор за неговото физическо реконструиране. В книгата са разкрити прийомите на Моузес – политическата власт се превръща в машина, която играе ролята на четвърта власт и е способна да постави на колене губернатори и кметове, като мобилизира банки, предприемачи, профсъюзи, застрахователни фирми, дори пресата и църквата. Робърт Каро пояснява механизма на властта в градовете в Съединените Щати.