За „Къщата отвъд езерото“ на Райли Сейгър

За „Къщата отвъд езерото“ на Райли Сейгър
МОМЕНТАЛЕН БЕСТСЕЛЪР НА NEW YORK TIMES
 
Посочена за най-очаквана книга от USA Today, People, E!News, Cosmopolitan, PureWow, CNN.com, New York Post, CrimeReads, POPSUGAR и още.
 
Внимавай какво наблюдаваш…
 
„Мисля, че го е направил, но просто не мога да го докажа.“ Тейлър Суифт, „Няма тяло, няма престъпление“

Прочети още: За „Къщата отвъд езерото“ на Райли Сейгър

Доц. Ханчева: Липсва скрининг за идентифициране на следродилна депресия в България

Доц. Ханчева: Липсва скрининг за идентифициране на следродилна депресия в България

Клинично изявените симптоми на следродилна депресия са се увеличили почти двойно и засягат средно една на всеки 3 жени, посочва европейско изследване по време на пандемията Ковид-19

Доц. д-р Камелия Ханчева е дългогодишен преподавател в областта на детското развитие и семейните отношения към Философски факултет в Софийския университет „Св. Климент Охридски". Работи консултативно и терапевтично с деца, семейства и възрастни. Изследователските й интереси са в областта на отношенческата психоанализа, изследванията върху ментализацията и медииращите фактори в терапевтичния процес.

Прочети още: Доц. Ханчева: Липсва скрининг за идентифициране на следродилна депресия в България

Съветите на шеф Манчев и проф. Найденова за осъзнато хранене и какво е „тиха тренировка“

Съветите на шеф Манчев и проф. Найденова за осъзнато хранене и какво е „тиха тренировка“
Деветият епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21 век“ отговаря на въпроса: „Как да се храним с грижа за здравето си и това на планетата?“
 
Като гости в деветия епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21-ви век“ професорът по хранене и диететика д-р Дарина Найденова и любимият шеф готвач  Иван Манчев дават отговори на много важни въпроси, свързани с осъзнатото хранене . Какви хранителни продукти да консумираме, за да бъдем здрави? Има ли значение възрастта при определяне на пълноценен хранителен режим? Важна ли е закуската и кои храни трябва да консумираме сутрин, за да имаме ден, изпълнен с енергия и емоционална стабилност? И от друга страна – може ли прекомерният стремеж да се храним здравословно всъщност да ни разболее и какво представлява орторексията?

Прочети още: Съветите на шеф Манчев и проф. Найденова за осъзнато хранене и какво е „тиха тренировка“

Как да разпознаете агресивен партньор още в началото на връзката си

Как да разпознаете агресивен партньор още в началото на връзката си
Полезни съвети от дейтинг консултанти, които могат да Ви помогнат да откриете подходящ  партньор за дългосрочна връзка и да елиминирате риска от домашно насилие.

Запознанствата и намирането на партньор може и да са едно от най-естествените неща в живота ни, но днес все по-често те биха могли да се превърнат и в предизвикателство. Сред причините за това са както редица специфики на обществото ни, така и все по-честото използване за целта на социални мрежи, приложения и специализирани платформи. Тези модерни инструменти са удобни, гъвкави и позволяват свързване с хора от цял свят по зададени показатели, но крият и не малки опасности, увеличавайки риска да попаднете на партньор с агресивно поведение.
 
„България е на едно от първите места в Европа по броя на жертвите на домашно насилие. Най-често това са жени, но мъже също стават жертви на подобно агресивно отношение, като при тях говорим по-скоро за емоционална и психическа агресия“ - коментира Радослава Карамихалева, психолог и основател на мачмейкинг платформата ClubR.

Прочети още: Как да разпознаете агресивен партньор още в началото на връзката си

Хроничната венозна болест се нуждае от превенция и ранна диагностика, която улеснява лечението

Хроничната венозна болест се нуждае от превенция и ранна диагностика, която улеснява лечението
Под мотото „Вземи краката си в ръце активно“ в 17 града на България се проведоха профилактични прегледи за разширени вени
 
Приключи шестото издание на информационната кампания „Вземи краката си в ръце активно“, която се организира от Българското национално дружество по съдова и ендоваскуларна хирургия и ангиология (БНДСЕХА) с подкрепата на фармацевтична компания Servier и на информационния уебсайт venite.bg. Инициативата цели да спомогне за по-добрата осведоменост, профилактиката и превенцията на хроничната венозна болест (ХВБ, разширени вени). Като част от кампанията от 17-и до 30-и юни БНДСЕХА организира безплатни профилактични прегледи при съдов хирург в 17 града на България, като за поредна година отдаде дължимото на ранното диагностициране и навременното лечение на едно от най-често срещаните заболявания днес.

Прочети още: Хроничната венозна болест се нуждае от превенция и ранна диагностика, която улеснява лечението

Урологът д-р Николай Милушев съветва каква вода да пием за здравето на бъбреците

Урологът д-р Николай Милушев съветва каква вода да пием за здравето на бъбреците
Един от важните навици, които е добре да имаме през целия си живот, е навикът да пием редовно вода.
 
Д-р Николай Милушев е специалист уролог с клинични интереси в сферата на андрологията и консервативното и оперативно лечение на заболяванията на мъжката полова система и мъжкия стерилитет и уродинамиката. Завършва висшето си образование в Медицинския университет в София и има придобита специалност „Урология“. От 2013 г. работи в УМБАЛ „Аджибадем Сити Клиник“ София.

Приема се, че достатъчна хидратация за човешкия организъм се постига при дневен прием на 30 – 35 мл вода на кг телесно тегло. Това означава, че човек с телесно тегло 60 кг би следвало да приема от 1800 до 2100 мл вода. А друг с тегло 90 кг – между 2700 и 3100 мл вода за ден. Естествено, приемът на течности трябва да бъде съобразен с околната температура и влажност, както и с физическата активност на конкретния човек.

Защо напълняваме, докато тренираме и спазваме режим

Защо напълняваме, докато тренираме и спазваме режим
Комбинацията от тренировки и правилно хранене е най-безотказният метод за постигане на желаното тегло. Понякога обаче когато започнем тренировъчна програма в комбинация с режим с цел отслабване, може да забележим неочаквано напълняване. Това не бива да предизвиква притеснение или съмнения, че подходът ни не е правилен. Съществуват няколко фактора, които могат да са причина за напълняване, докато спазваме режим за отслабване, като мускулен растеж, промени в апетита, неправилна хидратация, недостиг на сън или наличие на стрес. Нека разгледаме отблизо тези фактори и каква е тяхната връзка с нашето тегло.

Прочети още: Защо напълняваме, докато тренираме и спазваме режим

Реклама

Още съвети:

Представяме ви: